Letošnji Slovenski regionalni dnevi podprli prizadevanja države in EU pri naslavljanju okoljskih vprašanj ter podnebnih sprememb
Včeraj so v Krpanovem domu v Pivki potekali vsakoletni Slovenski regionalni dnevi, kjer so se osvetlile potrebe, načrtovanja in uresničevanje zelenega prehoda na regionalni ravni. Na ta način so organizatorji podprli prizadevanja države in Evropske unije pri naslavljanju okoljskih vprašanj ter podnebnih sprememb.
V dopoldanskem delu so udeleženci podrobneje obravnavali spremembe Zakona o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja (ZSRR), finančne produkte za spodbujanje regionalnega razvoja, načrtovanje na regionalni ravni ter celostno prenovo po poplavah. O pripravi sprememb ZSRR, ki se vežejo na dogovore za razvoj regij, regionalne razvojne programe, regijske in sektorske projekte je spregovorila Andreja Katič iz Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj, predstavnica istega ministrstva Aša Rogelj pa je v nadaljevanju predstavila dogovore za razvoj regij z vidika zagotavljanja različnih virov sredstev za izvajanje regionalne politike. V tem sklopu je zbrane nagovorila tudi Lilijana Madjar iz Združenje regionalnih razvojnih agencij RRA GIZ, ki je opozorila na ključne spremembe zakonodaje z vidika dogovorov za razvoj regij za učinkovit regionalni razvoj, medtem ko je finančne produkte za spodbujanje regionalnega razvoja opisala Tjaša Perkovič iz Slovenskega regionalnega razvojnega sklada.
Sledila je okrogla miza, ki je vključevala resorna ministrstva v dogovore za razvoj regij in kjer so poleg predstavnikov resorjev, razvojnih regij sodelovali tudi predstavniki občin.
V popoldanskem času so regionalni dnevi zbranim ponudili naslednje teme:
- Prostorsko planiranje in trajnostna mobilnost na regionalni ravni,
- Na pragu prve generacije regionalnih prostorskih planov razvojnih regij,
- Razvojne regije: Analiza stanja in razvojnih potreb,
- Izkušnje s pilotnimi RCPS in smernice za njihovo pripravo,
- Pravni okvir za celostno prometno načrtovanje na regionalni ravni in
- ReMobil REgionalni centri MOBILnosti.
Slednjo temo je zbranim predstavil naš sodelavec Miro Kristan, ki je orisal koncept na primeru regionalne razvojne agencije Posoški razvojni center, ki je hkrati tudi vodilni partner projekta ReMOBIL.
V zadnjem delu so letošnji regionalni dnevi v obravnavo ponudili še nekaj tem, in sicer regionalno prenovo po poplavah, obnovo po poplavah in poudarke zelenega prehoda.
Regionalnih dnevov so se udeležili tudi predstavniki PRC na čelu z direktorjem Simonom Škvorom, ki je hkrati tudi podpredsednik Združenja regionalnih razvojnih agencij GIZ RRA.
Slovenske regionalne dneve so organizirali: Geografski inštitut Antona Melika ZRC SAZU, Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj, Ministrstvo za naravne vire in prostor, Slovenski regionalno razvojni sklad in GIZ RRA, katerega član je tudi Severnoprimorska mrežna regionalna razvojna agencija, na čelu katere deluje Posoški razvojni center.
Foto: M. S. K. in M. K.