Gradimo za jutri II
Gre za nadaljevanje obravnave tematike trajnostne gradnje (Gradimo za jutri), ki se je v prvem delu posvečala materialom in ponudnikom, tokrat pa v fokus postavlja prepoznavanje stavbne dediščine Zgornjega Posočja in njeno obnovo. Namenjena je ozaveščanju splošne javnosti in lastnikov stavb, investitorjev in projektantov, ki se soočajo z izzivom prenove lokalno značilne arhitekture.
Osrednje poglavje opisuje oblikovne in prostorske elemente štirih stavbnih tipov, ki so značilni za obravnavano območje: kobariško-tolminski, bovški, škofjeloško-cerkljanski in slovensko-beneški.
S konkretnimi primeri naniza značilnosti prostorskih principov, stavbarstva, tlorisne zasnove in oblikovanja stavb ter ponudi izbor kakovostnih prenov, primere sodobne arhitekture in smernice za prenovo in novogradnjo objektov.
V nadaljevanju sledita prispevka o vlogi stavbne dediščine v prepoznavnosti alpskih krajin ter kakovosti bivanja v stavbah, zadnji del pa predstavljajo smernice za energetsko učinkovito obnovo zidov in oken, kot pomembnejših elementov starejših stavb, ki so vredni ohranjanja.
VSEBINA PRIROČNIKA:
- Arhitektura Zgornjega Posočja - stavbna tipologija
- Prostorski principi
- Značilnosti stavbarstva
- Tlorisna zasnova
- Gradbene konstrukcije
- Streha in kritina
- Energetska zasnova
- Območja stavbnih tipov
- Proporcijska zasnova
- Primeri kakovostnih prenov
- Primeri sodobne arhitekture
- Smernice za prenovo in novogradnjo
- Vloga stavbne dediščine v prepoznavnosti alpskih krajin
- Kako stavbe vplivajo na kakovost našega bivanja v njih
- Tehnični vidiki sanacije ključnih elementov stavbe
- Pred obnovo
- Zidovi
Priročnik, ki ga je pripravil Posoški razvojni center v sodelovanju z Javnim zavodom Triglavski narodni park, je izšel v okviru projekta Atlas. Projekt sofinancira Evropski sklad za regionalni razvoj, in sicer prek programa Območje Alp.