Naslov projekta: Skupni pristopi krožnega biogospodarstva za valorizacijo mlečnih stranskih proizvodov
Program: Interreg VI-A Italija-Slovenija 2021–2027
Vodilni partner: Posoški razvojni center
Ostali partnerji v projektu: Fundacija za agroživilstvo in biogospodarstvo dežele Furlanije - Julijske krajine (Fondazione Agrifood & Bioeconomy FVG), Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani – Inštitut za mlekarstvo in probiotike, Univerza v Vidmu – Oddelek za agroživilske, okoljske in živalske vede, Zoo-profilaktični inštitut iz Benetk (Istituto zooprofilattico sperimentale delle Venezie)
Trajanje projekta: 15. 4. 2024–15. 4. 2026
Skupna vrednost projekta: 917.037,58 evrov; Evropski sklad za regionalni razvoj bo prispeval 733.630,06 evrov (80 odstotkov)
Spletna stran projekta: www.ita-slo.eu/sl/dairy
Projekt DAIRY+ vzpostavlja skupni prostor za krožne inovacije v podporo mlečno-predelovalnemu sektorju, pri čemer se osredotoča na čezmejni razvoj krožnega biogospodarstva in izrabo stranskih produktov predelave mleka.
Prehod z linearnih proizvodnih modelov na modele, povezane s krožnim gospodarstvom, velja za skupno potrebo na čezmejni ravni, hkrati pa predstavlja veliko priložnost za krepitev odpornosti in trajnosti strateških gospodarskih sektorjev, ki so jih v zadnjih letih zaznamovali pandemična kriza, posledice mednarodnih geopolitičnih razmer in spremembe tržnega povpraševanja. Prehranski sektor lahko bistveno pripomore k trajnostnemu razvoju ter zmanjšanju količine odpadkov in odpadkov s predelavo in ponovno uporabo stranskih proizvodov. Na čezmejnem območju ima mlekarska veriga velik potencial za krožno valorizacijo stranskih proizvodov, med katerimi je najbolj razširjena sirotka, ki se trenutno delno uporablja za živalsko krmo ali pa zavrže, ne da bi se predvidela uporaba z višjo dodano vrednostjo.
Glavni pričakovani učinki in rezultati projekta so:
- zemljevid krožne vrednostne verige z upoštevanjem načinov predelave stranskih proizvodov in ponovne uporabe,
- čezmejna skupina zainteresiranih deležnikov, ki bo vzpostavila skupni inovacijski prostor za krožno dobavno verigo,
- skupni program krepitve zmogljivosti za izvajalce,
- politični dokument, ki podpira strategije in ukrepe za pomoč krožnosti v sektorju,
- priročnik za ravnanje podjetij s stranskimi proizvodi,
- študija tehnične in ekonomske izvedljivosti ponovljivih rešitev za krožno valorizacijo sirotke.
Rezultati projekta bodo koristili podjetjem v mlečni verigi, sektorskim agencijam (lokalni razvoj, agroživilstvo, zdravje, okolje), javnim organom, ki se ukvarjajo z biogospodarstvom in trajnostnim razvojem, ustanovam za raziskave in usposabljanje ter čezmejni skupnosti na splošno. Potreba po čezmejnem sodelovanju je utemeljena z dejstvom, da je za začetek in trajnostni razvoj krožne oskrbovalne verige biogospodarstva treba prestopiti meje ter vključiti dopolnilne vire in znanja na obeh straneh meje.
Dodatne informacije:
Miro Kristan, vodja projekta, telefonska številka: 05/38-41-885, e-pošta: miro.kristan@prc.si
Projekt DAIRY+ v okviru programa Interreg VI-A Italija-Slovenija 2021–2027 sofinancira Evropski sklad za regionalni razvoj.
